Undergraduate Major Advisors

Department Faculty Advisor Email Office
Africana Studies Xolela Mangcu [email protected] Phillips 409
American Studies      
  • Undergraduate
Melani McAlister [email protected] Room 202, 2108 G
St.
Anthropology      
  • General
Alison Brooks [email protected] 2112 G St, Room 204
  • Anthropology
Alex Dent [email protected] Amsterdam 302
  • Archaeology
Eric Cline [email protected] Rome 661
  • BioAnthropology
Brenda Bradley (Spring 2020) [email protected] SEH 6820
  • Transfer Credit/Study Abroad Advisor
Susan Johnston [email protected] 2112 G St. NW, Rm
203
Biological Sciences Aleksandar Jeremic (Spring) [email protected] SEH 5680
Corcoran      
  • BFA in Fine Art Photography
    • BA in Fine Arts
    • Dual BA in Art History and Fine Arts
    • BFA in Fine Arts
Katherine Akey Lee [email protected] Smith 2A02
  • Graphic Design
Sara Jamshidi [email protected] Flagg Building 300
  • Interior Architecture
Nadia Volchansky [email protected] 500 17th Street NW
133C
  • Photojournalism
Matt Eich [email protected] Smith 207A
  • Interaction Design
Kevin Patton [email protected] Flagg Building
  • Transfer credit/study abroad
  • approval
Kerry McAleer-Keeler [email protected] Flagg Building, #133H
Chemistry      
  • 2019
Michael Wagner [email protected] SEH 4000
  • 2020
Martin Zysmilich [email protected] SEH 4000
  • 2021
LaKeisha McClary [email protected] SEH 4000
  • 2022
Vlad Sadtchenko [email protected] SEH 4000
Classical Studies      
  • Classical Studies
Christopher Rollston [email protected] Rome 345
  • Classical Languages
Christopher Rollston rollston @gwu.edu Rome 345
  • Arabic Studies
Mohssen Esseesy [email protected] Rome 656
East Asian Languages and
Literatures
     
  • Chinese
Liana Chen [email protected] Rome 464
  • Japanese
Shoko Hamano [email protected] Rome 452
  • Korean
Immanuel Kim [email protected] Rome 453
  • Economics
Pao-Lin Tien [email protected] Monroe 307
English      
  • English
Evelyn Schreiber [email protected] Phillips 641
  • Creative Writing
Lisa Page [email protected] Rome 558
Film Studies Elizabeth Anker [email protected] Bldg P, 103A
Art History Mika Natif [email protected] Smith 109
Geography      
  • General
Declan Cullen (DUS)
David Rain
[email protected]
[email protected]
Samson 210
Samson Hall
  • GIS Minor
Richard Hinton [email protected] Samson 103
  • Environmental Studies
Melissa Keeley [email protected] Samson 215
Geology Catherine Forster [email protected] Bell 101A
History Steve Brady
Tom Long
[email protected]
[email protected]
Phillips 335
Phillips 320
Interior Architecture Nadia Volchansky [email protected] 500 17th Street NW
Judaic Studies Dan Schwartz [email protected] Phillips 317
Mathematics Joseph Bonin
Alexander Shumakovitch
[email protected]
[email protected]
Phillips 720A
Phillips 711
SMPA (both majors) Lee Huebner [email protected] SMPA, 511
Music Eugene Montague [email protected] Phillips B140
Neuroscience      
  • Fall 2019
Aleksandar Jeremic [email protected] SEH 6000
  • Spring 2020
Damien O’Halloran [email protected] Ross 636
  • Cognitive Neuroscience
Dwight Kravitz [email protected] Building GG
2125 G St NW
Organizational Sciences      
  • Major/Minor Declaration
David Costanza [email protected]  
  • Academic Advising Questions
Lori Peters [email protected]  
Communication      
  • Major
Cheryl Wood [email protected] 600 21st ST NW
  • Org Comm Minor and Comm Minor
Clay Warren [email protected] 600 21st ST NW, room 204
Philosophy Any faculty member for
majors/minors
   
  • Transfer and Study Abroad Credits
Chris Venner [email protected] Phillips 510B
  • Mind-Brain Studies Minor
Tad Zawidzki [email protected] Phillips 519
Physics Alexander van der Horst, Evie Downie, Sylvian Guireic [email protected], [email protected],
[email protected]
Corcoran 409, Phillips
212, Corcoran 410
  • Astrophysics
Alexander van der Horst, Sylvain
Guiriec
[email protected],
[email protected]
Corcoran 409,
Corcoran 410
  • Biophysics
Mark Reeves, Xiangyun Qiu [email protected],
[email protected]
SEH 6870, SEH 6510
Political Science (both
majors)
Susan Wiley [email protected] HOG 401
Psychology Stephen Dopkins [email protected] 2125 G St, RM 315
Religion Rob Eisen [email protected] 2106 G St, RM 303A
Peace Studies Derek Malone-France [email protected] Ames Hall, Room 205, Mount Vernon
Campus
Romance, German, & Slavic
Languages
     
  • German
Margaret Gonglewski
Mary Beth Stein
 
[email protected]
[email protected]
 
Phillips 509C
Phillips 509F
 
  • Russian
Richard Robin
Peter Rollberg
[email protected]
[email protected]
Philips 509E
  • French
Masha Belenky [email protected] Phillips 513
  • Spanish
Fall 2019: Heather Bamford A-H Christopher Britt I-N
Yvonne Captain O-T Sergio Waisman U-Z
Spring 2020: Heather Bamford, A-E; Christopher Britt, F-J; Yvonne Captain, K-P;
Manuel Cuellar, Q-U; Sergio Waisman: V-Z
[email protected]; [email protected];
[email protected]; [email protected]; [email protected]
Phillips 513
  • Italian
Lynn Westwater [email protected] Phillips 513
Sociology      
  • Sociology and Criminal Justice (DUS)
Daina Eglitis [email protected] Phillips 409I
Human Service and Social
Justice
Michelle Kelso (Director) [email protected]  
  • Law and Society (17- 18)
Fran Buntman [email protected] Phillips 409N
Speech, Language, and
Hearing Science
Craig Linebaugh [email protected] HOG 105
Statistics Srinivasan Balaji
Joshua J. Landon
[email protected]
[email protected]
Rome 767
Rome 652
Theatre and Dance      
  • Theatre
Jodi Kanter
Leslie Jacobson
[email protected]
[email protected]
Building XX (814 20th St, NW), Room 110
(Lower Level)
  • Dance
Maida Withers [email protected] Building J, 2131 G
Street NW (rear)
Women’s, Gender and Sexuality Studies (WGSS) Kelly Pemberton [email protected] 2106 G St. NW
Department of Religion
Room 203

 

600 21st St, #201